Szellőzőrendszerek a penész ellen
Hogyan csökkentik a szellőzőrendszerek a penész kialakulásának okait
A házban lévő penész nem csak csúnya, de káros lehet a lakók egészségére is. A mérgező fekete penész, más néven Stachybotrys Chartarum, elterjedt, és mérgező spórákat termel, amelyek súlyos allergiás reakciókat válthatnak ki. Olyan embereket érinthetnek leginkább, akiknek alapvető egészségügyi problémái vannak, például asztma.
Bármely ingatlanban előforduló penészedést a lehető leghamarabb orvosolni kell, de ha a probléma gyökerét nem szüntetjük meg, a penész egyszerűen visszatér, és foltokat hagy a falakon és a mennyezeten.
Mi okozza a penészesedést
A penész nedves környezetben virágzik, és otthonaink porózus falai között megtelepedhet, ahol hatalmas kolóniákat alkot. Ezen túlmenően a poratkáknak is otthont adhatnak.
A páralecsapódás a legelterjedtebb nedvességforrás otthonainkban, ami párafoltokhoz vezet. Ezek ideális élőhelyet teremtenek a penészgombák szaporodásához.
A penészgomba akkor kezdhet el fejlődni, ha a felület kellően nedves lett. A spórák, amelyekből a penész fejlődik, hosszú ideig a levegőben maradhatnak, mielőtt aktiválódnának, és ez az egyik oka annak, hogy a penész visszatér, ha nem kezelik megfelelően.
A penész eltávolításának folyamata
A penész meglehetősen gyorsan és egyszerűen eltávolítható. A penész eltávolítása során tegyen óvintézkedéseket, például viseljen maszkot és védőszemüveget, hogy megakadályozza a spórák belélegzését. A terület gombaölő szerrel vagy akár fehérborecettel történő megtisztítása megállítja a penész növekedését, de amíg a nedves körülmények fennállnak, a penész gyorsan visszatér. Ahhoz, hogy véglegesen megszabaduljon a penésztől, otthona légkörét kevésbé kell hívogatóvá tennie a spórák számára.
A penészedés megelőzésének módjai
Az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzuk a penészképződést otthonunkban, ha megszabadulunk a szükségtelen levegőnedvességtől. A relatív páratartalom 65% alá csökkentése általában a páralecsapódás lehetőségét minimalizálja.
A pára ott csapódik ki, ahol a nedves levegő hideg felületekkel érintkezik. Ezt okozhatják épületszerkezeti problémák – úgynevezett hőhidak – amelyeket elsősorban utólagos szigeteléssel szüntethetünk meg. A kondenzáció csökkenthető a szellőzés növelésével, amely lehetővé teszi a levegő szabadabb mozgását az egész épületben. A levegő mozgása megakadályozva, hogy a levegő bizonyos helységekben telítődjön, és egy kondenzációt okozzon.
A páralecsapódás csökkenthető egyszerű elszívó ventilátorok használatával. Jellemzően a ventilátorokat nedves helyiségekben, például konyhákban és fürdőszobákban szerelik fel, hogy a főzés vagy fürdés során keletkező nedvességet közvetlenül a keletkezés helyén távolítsák el. Némely ventilátorok olyan technológiát tartalmaznak, amely lehetővé teszi számukra, hogy alkalmazkodjanak a páratartalom változásaihoz a légáramlás növelésével és a nedves levegő gyorsabb eltávolításával.
Az elszívó ventilátorok hátránya, hogy csak egy helyiségben használhatók.
A teljes házszellőztető rendszer központi hővisszanyerős szellőztető berendezéssel kialakítva egy lényegesen fejlettebb és energiatakarékosabb alternatíva, amely megakadályozhatja a páralecsapódást a ház teljes egészében. Ezek a rendszerek központi ventilátor egységet használnak, melyek egybe vannak építve hővisszanyerő elemmel, szűrőberendezésekkel, hőmérsékeltérzékelőkkel és vezérlő elektronikával. Az ilyen módon kialakított szellőztető rendszer szabályozható, időzíthető és teljes körűen automatizálható az alternatív légcsere módokhoz viszonyított legmagasabb energiahatékonyság mellett.
Tegyen ellene!
Otthonában előforduló penészesedés egészségügyi kockázatai, akár magára az épületre gyakorolt hatása jelentős problémákat okozhat.
A penészedés leggyakoribb okai a következőek lehetnek amelyeket két csoportba célszerű bontani.
Az első csoportban lévő problémák nem szüntethetőek meg csupán szellőztetéssel:
- beázás: vagy az épület külső héja (például tető) sérült. Forduljon építész szakemberhez a hiba kijavításának érdekében.
- épületgépészeti rendszerben keletkezhetett hiba: falban lévő vízvezetékek megsérültek. Forduljon épületgépészhez a probléma megszüntetésével kapcsolatosan.
- alulról, a talaj felől érkező nedvesség: régi aljzatszigeteléssel nem rendelkező házaknál érdemes megfontolni az utólagos szigetelést.
Második csoportban lévő penészedési problémák általában kondenzációból adódnak, mesterséges szellőztetés nélkül nehezen orvosolhatóak:
- hőhíd: régi építményeknél nem fordítottak kellő figyelmet a hőhidak elkerülésére. Ezek utólagos szigetelése általában csak részlegesen oldja meg a problémát.
- épületkialakítási problémák: vizes helységek az épület belső részében kialakítva általában nem kapnak megfelelő légmozgást.
- utólagos hőszigetelés: a műanyag szigetelés megakadályozza a természetes páraáramlást.
- nyílászáró csere: a korszerű nyílászárók korábbiaknál sokkal magasabb szintű légtömörsége szinte teljes mértékben megakadályozza a levegő, és azzal együtt a pára áramlását.
Fontos, hogy a penészt a lehető leggyorsabban eltávolítsa, és tegyen lépéseket annak megakadályozása érdekében, hogy visszatérjen. Az épületszerkezeti hibák kijavítása után végleges megoldást a központi hővisszanyerő szellőztető rendszer kiépítése jelenti.